Fandom

Rzeszowska Wiki

Łubno

11stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarz1 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Łubno
Województwo podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Dynów
Sołtys Małgorzata Sieńko
Powierzchnia 26,19[1] km²
Położenie 49° 48' 44'' N
22° 10' 7'' E
Ludność (2008)
 • liczba ludności
 • gęstość

1266[2]
48,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(do 2005)
16
Kod pocztowy 36-065 Dynów
Tablice rejestracyjne RZE
Położenie wsi
Położenie wsi
Zdjęcie
Strona internetowa wsi

Łubnowieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Dynów.

Łubno położone jest na zachód od Dynowa w odległości 4 km od miasta. Jest to rozległa wieś, do której należały Wyręby, od 1985 r. oddzielne sołectwo.

Kościół w Łubnie.jpg

Kościół w Łubnie

Pierwsze wiadomości o wsi pochodzą z 1424 r. Wymieniana jest również w dokumencie sądowym z 1436 r. Było, podobnie jak wiele innych miejscowości, przedmiotem sporu pomiędzy Małgorzatą z Denowa a Mikołajem Kmitą. W sanockich aktach sądowych z 1 grudnia 1447 r. wymieniani są Stefan i Józef, synowie kniazia z Łuban, podejrzani o rabunek, co pozwala sądzić, że wieś posiadała w tym czasie prawo wołoskie. Jak cała zachodnia Dynowszczyzna Łubno należało do Rzeszowskich, Wapowskich, Krasickich, Ogińskich, Paców, Ponińskich, Parysów i Trzecieskich.

W "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego" autorzy tak opisują miejscowość: "Łubno z Kazimierzówką, wieś w powiecie brzozowskim leży w okolicy pagórkowatej, lesistej nad Łubną... Liczy wg spisu ludności z 1880 roku razem z przysiółkiem 2042 mieszkańców, z których 1900 przebywa w Łubnie." 1228 mieszkańców było wyznania greckokatolickiego, 796 rzymskokatolickiego, a 18 mojżeszowego. Była w tym czasie we wsi 3-klasowa szkoła ludowa i kasa pożyczkowa z kapitałem 832 zł. Ówczesny właściciel Łubna posiadał: 389 m pola, 49 m łąk i ogrodów, 111 m pastwiska i 944 m lasu.

Szkoła w Łubnie.jpg

Szkoła w Łubnie

W okresie międzywojennym w Łubnie działało Polskie Stronnictwo Ludowe|Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Drużyna Związku Strzeleckiego. Była również czytelnia.

W czasie kampanii wrześniowej w rejonie wsi toczyły się walki między oddziałami polskimi a nacierającymi na Dynów Niemcami.

W okresie okupacji działał tutaj pluton AK w sile 31 żołnierzy, dowodzony przez Michała Barcia ps. "Krogulec", późniejszego dowódcę placówki AK Dynów.

Po wyzwoleniu w 1945 r. stacjonował w Łubnie oddział NKWD, który zaatakował Dynów. Okres powojenny przyniósł rozbudowę wsi. Wybudowano nową szkołę i Dom Strażaka. Przybyło wiele budynków jednorodzinnych.

Przypisy

Więcej w Fandom

Losowa wiki